Linase kangaga seotud hind on tavaliselt teistest kangastest kõrgem, eriti puhta lina kõrgekvaliteetse variandi puhul. Nagu teada, on odavatel linakangastel lühikesed kiud ja madal hind. Ettevõtjad segavad mõnikord linast kangast teiste materjalidega, näiteks poollina, lina imitatsiooni või puuvillase linaga, et teeselda ehtsat lina.

 

Kuidas siis vahet teha tõelise ja võltsitud linase kangaste vahel?

Jagan teiega meetodeid linaste kangaste tuvastamiseks, lootes anda põhjalikuma ülevaate linasest kangast. Millised on linase kangaste identifitseerimismeetodid? Kuidas määrata linase kanga kvaliteeti?

Linase kanga lõime- ja koelõngad on ebaühtlase paksusega. Valguse abil saab kontrollida lõime ja koe ühtlust. Kui need on liiga ühtlased, võib tegemist olla hoopis puuvillaga. Linase kanga tihedus on mõnevõrra hõre. Tihedust saab kontrollida kangast venitades. Poollinase kangal võivad pikisuunaline ja ristisuunaline tihedus olla erinevad.

Kangast tõmmates, kui kaks otsa on painutatud ja eraldatud, on tegemist puuvillase niidiga. Kui niit katkeb ja otsad peaksid olema siledad, on tegemist ebapuhta niidiga.

Õige linane imeb hästi niiskust ja kuivab kiiresti. Linased vannilinad ei lõhna õige hoolduse puhul ebameeldivalt. Kui linane toode lõhnab ebameeldivalt, siis on tegemist vale linasega.

Õige linane ei lähe tupsuliseks (pilling), küll aga ajab ebemeid, mis on loomulik kivipestud linasel kangal. Õige linane ei saa olla madala hinnaga.

 

Päris linane -23.png (520 KB)

 

Hinda hinda

Kvaliteetne päris lina on tihti kallim kui sünteetilistest materjalidest valmistatud võltsingud. Kui hind tundub liiga hea, et olla tõsi, võib see olla märk sellest, et tegemist on võltsiga. Tee veendunud ostuotsus, mõistes, et kvaliteetne lina omab oma hinda.

Õige linane omab OEKO-TEX serifikaati unikaalse numbriga. Tihti kasutatakse toote kirjelduses, et vastab OEKO-TEX nõuetele, kuid vastava seritifikaadita võib olla tegemist vale linasega.

 

Osta vähem aga targalt! Veendu mida ostad!